poniedziałek, 8 grudnia 2008

Kurban Baylar

Muzeum Mevlany.

Juz jutro (poniedziałek) zaczyna się Kurban Bayram, które jest najwazniejszym świętem obchodzonym w islamie. Trwać bedzie 4 dni.
W dosłownym tlumaczeniu to "święto ofiar" i swą głęboką genezę ma w opisanej w Piśmie historii Abrahama (Ibrahima) i Izaaka (Izmaela). Izaak był wyczekanym synem sędziwego juz Abrahama. Bóg wystawił na próbę pokorę Abrahama i ten miał złożyć ofiarę ze swego syna właśnie, ofiarę najcenniejszą. Bóg, widząc wiarę swego sługi nakazał ofiary ze zwierzęcia, nie z dziecka. W opowieści pojawia się tez szatan, który zdradza zamiar Abrahama Izaakowi i jego matce, Hadżar. Ten jednak przeklina szatana, obrzucając go kamieniami.

Ten element historii znajduje swoje odzwierciedlenie w dzisiejszej tradycji. Otóż święta te są nieodłącznie związane z pielgrzymką do Mekki. W drodze doń, dokładnie w Minie pielgrzymujący obrzucają kamieniami 3 słupy, właśnie na pamiątkę wyrzeczenia się szatana. Pielgrzymuje się tez do grobu Mevlany, załozyciela zakonu tańczących derwiszy (Konya).

Jak obchodzone są święta?
Pierwszy dzień tradycyjnie jest brutalny. W niektórych domach wciąż zabija się baraba lub kozę, by potem podzielić mięso na 3 części (dla biednych, krewnych-znajomych, dla siebie). W obliczu tego nasze bożonarodzeniowe zabijanie karpia wydaje się lajtowe. To są właśnie ofiary, kurbany. Na szczęście w wielu domach, szczegolnie w większych miastach odchodzi się już od tego. W zamian za to ofiarowuje się pieniądze na rzecz organizacji, zajmujących się biednymi i potrzebującymi. Zdecydowanie popieram!
Święta zaczynają się wcześnie rano. Około 4 rano pobudka, mężczyźni wyruszaja na modlitwy do meczetu. W tym czasie kobiety przygotowują świąteczne śniadanie, które później razem zjedzą.
Pozostałe dni przebiegają na odwiedzinach rodziny i znajomych. Z reguły rodzina zjeżdza do rodzinnego domu z odległych często miast Turcji. Zasadą jest, że młodzi odwiedzają starszych.

Obecnie ulice Stambułu tętnią zyciem najmocniej. Gorączkowy shopping nie odpuści nikogo, haha. Każdy musi kupić sobie cos nowego do ubrania.

Pozostaje życzyć - Bayram kutlu olsun
lub po prostu - Iyi baylamlar!

Pozdrawiam



1 komentarz:

Anonimowy pisze...

zieew